Wanna czy prysznic?

łazienka ceramika Laufen new classic łazienka w stylu orientalnym wanna wolnostojąca wallsandmore walls&more projekotwanie wnętrz architekt wnętrz Warszawa

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie dotyczące wyboru wanny lub prysznica, a także czy lepszy jest prysznic z brodzikiem czy z odpływem w podłodze.

Jeśli zadają sobie Państwo pytanie czy wybrać wannę czy prysznic, to oznacza, że pomieszczenie nie pomieści obu, a w mieszkaniu brakuje drugiej łazienki. Wówczas stoimy przed dylematem. Trendy designerskie podpowiadają, aby postawić na prysznic z odpływem liniowym, ale czy takie rozwiązanie będzie korzystne?

Wanna to luksus?

Pod względem ekonomicznym, dla inwestora planującego mieszkanie na wynajem bardziej opłacalny będzie prysznic, ponieważ oznacza zazwyczaj mniejsze koszty zakupu i montażu samych urządzeń, ale też mniejsze zużycie wody.

Poniżej postaram się jednak zaprezentować podejście funkcjonalne, ponieważ uważam, że od trendów ważniejsza jest wygoda. Natomiast, sam wybór uzależniony będzie od potrzeb mieszkańców.


Podejście praktyczne

Rodzina z dziećmi lub planująca dzieci będzie bardziej zadowolona z posiadania wanny. Małych dzieci nie wykąpiemy pod prysznicem, a kąpiel może być rodzajem terapii i wspierać rozwój najmłodszych. Nie sprawdzi się tu prysznic bez brodzika, z samym odpływem. Wówczas podczas wielu czynności domowych mielibyśmy mokre nogi. Wysokie ścianki wanny, lub przynajmniej ścianki brodzika i szklana kabina zabezpieczą nasze ubranie i obuwie. Podsumowując, przy dzieciach najlepsza będzie wanna.

Gdy liczy się wygoda

Kiedy naszym marzeniem lub koniecznością ze względów zdrowotnych są kąpiele wodne, nie mamy wyboru jak tylko kupić wannę: zabudowaną np. ze szklanym parawanem lub ewentualnie wolnostojącą. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wanny zabudowanej jest wiele możliwości montażu przesłon szklanych. Wanna obudowana płytkami oraz przeszklona, lepiej zabezpiecza łazienkę przed rozchlapywaniem wody. Przeszklenie, choćby w strefie, gdzie zamontowany jest prysznic, daje możliwość połączenia obu funkcji: kąpieli i prysznica.

Wanna wolnostojąca to już luksus i zazwyczaj jest montowana w dużych łazienkach, gdzie może być wyeksponowana i być prawdziwą ozdobą. W takich pomieszczeniach jednak najczęściej możemy także wydzielić miejsce na prysznic, a więc de facto nie powinniśmy o niej wspominać w tym artykule. Montaż wanny wolnostojącej (min. 150 cm) w małej łazience stałby się mało funkcjonalny. Owalne kształty nie przystają do ciasnych kanciastych przestrzeni, gdzie projektanci walczą o każdy centymetr. Sprzątanie zakamarków wokół wanny i pod nią nastręcza wówczas problemów.

Kiedy prysznic jest koniecznością

Gdy w domu pojawia się osoba z niepełnosprawnościami lub w podeszłym wieku, rozwiązaniem, które od lat z powodzeniem jest stosowane w szpitalach i domach opieki, jest prysznic z odpływem liniowym z otwartą kabiną oraz składanym krzesełkiem montowanym na ścianie. Najważniejsza jest dostępność i możliwość wjechania wózkiem jak najbliżej prysznica.

Należy wspomnieć, że prysznic bez brodzika wymaga wyjątkowo starannego wykonania w posadzce izolacji, fugowania oraz spadków. W przeciwnym razie woda może rozlać się po całej łazience lub przesiąknąć w strop. Należy dodać, że nie wszędzie będzie możliwość zamontowania brodzika z odpływem liniowym. Problemem może być budowa stropów w starym budownictwie. Może także wymagać to bardziej skomplikowanych prac hydraulicznych (zapewnienie spadków wody).

Podsumowując, nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich, ale każdy może znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.

męska łazienka czarno biała zabudowa w łazience długi blat wallsandmore walls&more projekotwanie wnętrz architekt wnętrz Warszawa

#wannaczyprysznic #jakurządzićłazienkę #łazienkaszytanamiarę #łazienka #wanna #prysznic

Autor: Joanna  Pfeifer

Dodaj komentarz