Dywany kojarzą nam się z ciepłem, miękkością i izolacją przed chłodem posadzki. Wprowadzają do wnętrza przytulny domowy klimat. Nierzadko takie wrażenie dzięki dywanom starają się zrobić hotele, abyśmy czuli się w nich jak w domu.
Dywan jest ważny. Może znacząco wpłynąć na estetykę wnętrza. Niestety, wybór odpowiedniego dywanu możne nastręczać problemów. Nie jest to łatwy wybór. Zdarza się, że zamawiając przez Internet lub nawet kupując w sklepie stacjonarnym, nie do końca potrafimy dopasować to co nam się podoba do docelowego wnętrza. Dywan przyjeżdża do domu i jesteśmy rozczarowani już na początku lub też po pewnym okresie użytkowania.
Jak dokonać właściwego wyboru?
Po pierwsze – Materiał:
Każdy materiał ma swoją charakterystykę i z tego powodu np. nie położymy długowłosego wełnistego flokati na podłodze w sieni, w korytarzu czy na tzw. szlaku komunikacyjnym. Natomiast, miękki wełniak będzie zapraszał do wypoczynku na nim w salonie, czy w kąciku zabaw dzieci.

Wiele osób poleca tradycyjne strzyżone dywany wełniane. W razie zabrudzenia łatwo je odświeżyć samodzielnie używając odpowiednich delikatnych środków pieniących. Te dobrej jakości są trwałe i odpowiednio zadbane mogą służyć wiele lat. Wspaniale prezentują się w wielu wnętrzach.

Nie każdy dywan będzie nadawał się na balkon czy taras, gdzie najlepiej sprawdzą się dywany z tworzyw sztucznych bardziej odpornych na warunki atmosferyczne. Nylon czy polipropylen nie chłoną wilgoci, brudu i są odporne na pleśń.

Jaki dywan dla alergika? Każda alergia jest inna, więc jest to sprawa indywidualna. Jeśli to kwestia roztoczy, a alergia nie jest mocno nasilona, można wypróbować dywan z możliwością prania go w pralce (dywany bawełniane lub z tworzyw sztucznych).


Uwaga: Należy pamiętać o tym, że dywany należy przed położeniem wywietrzyć aż niemiły zapach zniknie lub poddać praniu. Jest to ważne szczególnie przy dywanach dla dzieci i alergików. Nie jest to kwestia samej woni, a chemikaliów jakimi impregnowane są produkty. Stanowią one zabezpieczenie przez zawilgoceniem w trakcie magazynowania i transportu.

Po drugie – Styl:
Dywan powinien korelować ze stylem pomieszczenia. Może dopełnić wnętrze nadając mu spójności pod względem kolorystyki, wzoru czy materiału.





Może podkreślić charakter wnętrza.


Może być funkcjonalnym dodatkiem, który wtapiając się kolorystycznie we wnętrze pozwala skupić się na innych elementach wystroju. Szczególnie jeśli jego wzory są nieduże, proste i powtarzalne.


Wzory wyraziste, kontrastowe będą zwracać uwagę właśnie na dywan. Warto użyć takiego wyróżnika, gdy np. wnętrze jest nudne, brak mu charakteru, meble nie błyszczą już nowością lub są zestawione z ‘różnych parafii’. Dodając do tego poszewki w podobnej kolorystyce, odwrócimy uwagę od reszty wystroju wnętrza i ożywimy pomieszczenie.



Naprawdę gama kolorów, wzorów, kształtów jest
nieograniczona. Są firmy oferujące możliwość wykonania dowolnego dywanu na zamówienie, z każdego materiału, dowolnej wielkości i w dowolnym kształcie.
Można nawet (o zgrozo!) 🙂 sklonować swój ulubiony dywan, jeśli stwierdzimy, że potrzebujemy drugi taki sam, a produkcji zaprzestano.


Niemniej, są wnętrza, które najlepiej, żeby pozostały bez bez chodników i dywanów.

Jeśli nadal nie możesz zdecydować jaki dywan wybrać może bardziej odpowiedni będzie dla Ciebie dywan z płytek?
https://www.wallsandmore.pl/dywan-z-plytek/
Wykorzystane zdjęcia pochodzą z Pinterest.