Bio kominek

Jeśli w zimowe dni marzą Państwo o kominku w domu lub mieszkaniu, a instalacja tradycyjnego kominka nie jest możliwa, można skorzystać z bio-kominka. Co prawda nie zastąpi on ogrzewania, ale wytworzone ciepło przyjemnie dogrzeje pomieszczenie.


O czym warto pamiętać?


Zabrzmi to banalnie, ale należy czytać instrukcje montażu i obsługi. Bio-kominek także się rozgrzewa, choć są to niższe temperatury niż w tradycyjnych kominkach. Niemniej, większość producentów zaleca montowanie ściennych bio-kominków w odległości co najmniej 50 cm od materiałów łatwopalnych (w tym płyt meblowych). Do zabudowy można wówczas użyć płyt wermikulitowych, ogniotrwałych płyt gipso-kartonowych lub innych materiałów ogniotrwałych i niepalnych.

Warto zainwestować w model bezpieczniejszy, czyli z termoizolacją wbudowaną w ściankach kominka. W ofercie producentów znajdują się specjalnie izolowane modele do zabudowy meblowej.

Pamiętać także należy, że w pomieszczeniu, gdzie zamontowany jest bio-kominek musi być zapewniona odpowiednia wentylacja.

Warto też dokonywać zakupu paliwa dobrej jakości z certyfikatem Państwowego Instytutu Higieny. Wówczas unikniemy kopcenia i brzydkich zapachów, a podczas jego spalania
nie będą wytwarzane szkodliwe substancje. Dobrej jakości paliwo jest bezwonne. Choć oferta biopalwa wzbogaconego o substancje zapachowe jest szeroka, warto upewnić się czy producent sztucznymi aromatami nie próbuje ukryć nieprzyjemnej woni niskiej jakości bioetanolu.

Nie zapominajmy, że w bio-kominku pali się jednak „żywy” ogień. Jeśli zatem w domu są małe dzieci lepiej wybrać urządzenie z przednią szybą. W bliskiej odległości nie stawiajmy też mebli czy dywanów.

UWAGA! Gdy wybuchnie pożar, bio-kominka nie można gasić wodą. Wtedy trzeba użyć gaśnicy lub zdusić ogień grubą warstwą tkaniny (ciężki koc, narzuta, kołdra).

#biokominek #biokominekwzabudowie #zabudowapodschodami #czymzabudowaćkominek @wallsandmorepl

About the author: Joanna Pfeifer

Dodaj komentarz